داستان ایرانی

نام کتاب : اندوهان اژدر

نویسنده : ابراهیم دمشناس

چاپ : اول

قطع : رقعی

سال چاپ : 1394

تعداد صفحه : 80

قیمت : 75,000 ریال

 

مجموعه داستان اندوهان اژدر، دومین مجموعه داستان ابراهیم دمشناس است که شامل داستان های اسم دیگر اعظم، آب روی تف ، حیات زمینا ،تکرار ، بی نام گذاشتن و نگذاشتن آیا و محرمانه پرسش هایی در خصوص الوان حقیقت، و داستان های غایب است که همگی محصول سال های پایانی دهه هفتاد تا نیمه دهه هشتاد اند و محتمل است خواننده بتواند در نیمه دهه نود وزان پس آن را بخواند.

 

این داستان‌ها تا حدودی در فضای مجموعه اول نویسنده، نهست (1382 انتشارات نیم‌نگاه و برنده جایزه گلشیری ) و در تداوم آنهاست و چون آن داستان‌ها به روایت جنوب می پردازد . این داستان‌ها هریک تجربه‌ای متفاوت از این سرزمین ارائه می دهند و از این رو هر یک تجربه‌ای متفاوت از داستان در تجربه ادبی نویسنده‌اش است.

 

مهاجرت ، کار ، زندگی ناممکن ، مرگ ، عشق ، دیدن اساطیر و پارودی موضوعاتی است که این مجموعه به آن پرداخته است . اندوهان اژدر در این پرداخت پا را از سنت داستان رئالیستی جنوب فراتر گذاشته است اما این فراروی خود ریشه در همان بوم وسنت شفاهی و زیست چندگانه‌ای دارد که نبضش هنوز در آنجا می‌زند. این تمایز از آن رو اهمیت دارد که معمولا ادبیات جنوب و خوزستان را بر اساس داده‌های گرایشی از نسل اول، ادبیاتی رئالیستی می دانند یا پرداخت به شگرد یا زبان‌ورزی را خلاف آمد چنین ادبیاتی می دانند به ویژه اگر بومی باشد. از همین رو زبان داستان اگرچه زبانی بابسامد پرشمار از اصطلاحات جنوب خوزستان است اما در ژرفساخت خود وجه تلمیحی بارزی نیز دارد تا ضمن بومی بودن درحصار بومیت نماند.