ادبیات جهان

نام کتاب : ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه

نویسنده : جی.آر.آر تالکین

مترجم : رضا علیزاده

چاپ : نهم

قطع : پالتویی

سال چاپ : 1394

تعداد صفحه : 804

قیمت : 395,000

 

«یاران حلقه»، نخستین مجلد از مجموعۀ سه جلدی رمانِ حماسیِ نویسندۀ انگلیسی جی. آر. آر. تالكین با عنوان ارباب حلقه‌ها است. وقایع رمان در جهان داستانی «سرزمین میانه» رخ می‌دهد. اصل این كتاب در ژوئیۀ سال 1954 به چاپ رسید و با استقبال بی‌نظیر خوانندگان روبرو شد. یاران حلقه همچنین حاوی پیشگفتاری در باب هابیت‌ها و اسناد شایر برای كسانی است كه كتاب «هابیت» را نخوانده‌اند.

 

یاران حلقه از نیروی شوم حلقۀ یگانه می‌گوید و داستان شگفت‌انگیز ماجرایی را آغاز می‌كند كه در «دو برج» ادامه می‌یابد و در «بازگشت شاه» به اوج خود می‌رسد. فرودو بگینز می‌داند كه اشباح حلقه دنبال او می‌گردند و حلقۀ قدرت كه او حامل آن است دشمن را قادر به نابودی هرچه نیكی در سرزمین میانه می‌سازد. اینك بر عهدۀ فرودو و خدمتكار وفادارش سام است كه حلقه را به جایی كه نابودیش در آنجا ممكن است ببرند.

 

دبلیو. اچ. اودن شاعر آمریكایی، یكی از سه كاندیدای نوبل ادبیات در سال 1963 و برندۀ جایزۀ پولیتزر، نقد مثبتی در نیویورك تایمز بر این رمان نوشت: «نخستین توقع خواننده این است كه ماجرا متنوع و مهیج باشد؛ از این لحاظ اثر بدیع آقای تالكین نقصی ندارد و كتاب "یاران حلقه" در بدو امر، یعنی میل به دانستن این‌كه بعد چه اتفاقی می‌افتد، لااقل به‌اندازۀ "سی و نُه پله" جذاب است. ... اگرچه جهان تالكین از لحاظ ویژگی‌ها و رویدادها شباهتی به جهان ما ندارد، مع‌هذا تصویری آینه‌وار از یگانه طبیعتی كه می‌شناسیم و از آن ماست ارائه می‌دهد. ... در پنج سال اخیر هیچ اثر داستانی نخوانده‌ام كه برایم لذت‌بخش‌تر از "یاران حلقه" باشد.»