ادبیات جهان

قصه‌های ناتمام

نام کتاب : قصه‌های ناتمام

نویسنده : جی.آر.آر تالکین

مترجم : رضا علیزاده

چاپ : دوم

قطع : پالتویی

سال چاپ : 1393

تعداد صفحه : 216

قیمت : 130,000 ریال

 

«قصه‌های ناتمام» عنوان مجموعه‌ای از داستان‌ها و مقالات از جی. آر. آر. تالكین است كه هیچ‌گاه در زمان زندگی او تكمیل نشدند، بلكه پسرش كریستوفر تالكین آنها را پس از گردآوری و ویرایش در سال 1980 منتشر كرد.

 

«قصه‌های ناتمام» متشكل از چهار بخش است: دوران نخست، دوران دوم، دوران سوم و بخش چهارم كه متشكل است از توضیحاتی دربارۀ دونه‌داین، ایستاری و پلانتیرها. پس از انتشار «فرزندان هورین» و «نومه‌نور و سرزمین میانه»، تنها بخش مربوط به دوران سوم و بخش چهارم این كتاب هنوز به‌فارسی منتشر نشده است.

 

برخلاف «سیلماریلیون» كه بخش‌های مختلف روایت چنان دگرگون شده‌اند كه اثری یكپارچه و منسجم را در اختیار خواننده بگذارد، قصه‌های ناتمام به همان شكلی كه تالكین آنها را رها كرده، ارائه شده و فقط در مواردی چند تغییر در نام‌ها اعمال شده است (مؤلف عادت داشت هنگام نگارش برای یك شخصیت از نام‌های مختلف استفاده كند و در پایان آنها را یكدست كند). به این ترتیب برخی از مطالب كتاب، داستان‌هایی ناقص هستند برخی دیگر مجموعه‌ای از اطلاعات دربارۀ سرزمین میانه.

 

«قصه‌های ناتمام» اطلاعات مشروح‌تری در مورد شخصیت‌ها و وقایع و جاهایی كه در ارباب حلقه‌ها اشاره‌ای مختصر به آنها شده است به خواننده می‌دهد: این‌كه گندالف و دیگر ایستاری (ساحران) از كجا آمده‌اند، مرگ ایسلدور و گم شدن حلقۀ یگانه در دشت‌های گلادن چگونه اتفاق افتاد و مطالبی از این دست كه دانش خوانندگان را در مورد سرزمین میانه توسعه می‌دهد.

 

موفقیت فروش «قصه‌های ناتمام » نشان داد كه نه‌تنها تقاضا برای داستان‌های تالكین چندین سال پس از مرگ او همچنان سر جای خود باقی است، بلكه روندی رو به رشد دارد.