دین، عرفان، فلسفه

نام کتاب : تائو ت چینگ

نویسنده : لائوتزو

مترجم : محمد جواد گوهری

چاپ : اول

قطع : رقعی

سال چاپ : 1396

تعداد صفحه : 198

قیمت : 200,000 ریال

 

کتاب تائو ت چینگ نام یک اثر ادبی باستانی چینی است که چون کتاب مادر در آیین تائو محسوب می‌شود از حیث اهمیت می‌تواند با کتب اصلی ادیان دیگر چون قرآن و انجیل قابل مقایسه باشد. این کتاب منسوب به لائوتسو یا لائوتزو است. به لحاظ لغوی عنوان کتاب از سه بخش تشکیل شده که برای سهولت می‌توان آن‌ها را به «نوشتار» و «راه» و «فضیلت» ترجمه کرد.
موضوع اصلی و مرکزی تائو ت چینگ آیین تائو (راه) است. مقصود آن است که راهی در هستی وجود دارد که راه هستی است و همه اجزای هستی از جمله انسان‌ها اگر به راه هستی بروند به سرانجام مطلوب و تقدیر شده خود خواهند رسید. نمونه‌های مهم را در طبیعت می‌بینیم، از جمله آب. فضیلت‌ها هم از رفتن در راه هستی بر می‌آیند.
کتاب حاوی کلمات و جملات رمز‌آلودی است که دارای معنای واضح نیستند، ولی قابل تفسیرند. هر فصل شامل تنها چند سطر است.
طبیعت و مظاهر طبیعت مانند کوه‌ها، دریاها، دره‌ها، رودها، جنگل‌ها، و خصوصا آب بسیار مورد اشاره قرار گرفته‌اند، زیرا این مظاهر همه در وجود و کار خود نشانگر راه اصلی هستی هستند. انسان‌ها و جوامع انسانی هم به عنوان کسانی که می‌توانند راه هستی را طی و به مقصود از وجودشان برسند و یا راه را گم کنند مورد اشاره قرار گرفته‌اند.
عموما تائو ت چینگ با طبیعت شناخته می‌شود.
آیین تائو و کتاب تائو ت چینگ منشا پیدایش سبک زندگی و هنرها و حتی ورزش‌های رزمی بوده‌اند، از جمله تای‌چی، و کنگ‌فو و فنگ‌شویی.