طنز و کاریکاتور

تفنگ بازی

نام کتاب : تفنگ بازی

نویسنده : پوریا عالمی

چاپ : دوم

قطع : رقعی

سال چاپ : 1393

تعداد صفحه : 156

قیمت : 110,000 ریال

 

«تفنگ بازی» نام آخرین مجموعه‌ی طنزی است که «پوریا عالمی» منتشر کرده است. مجموعه‌ای از مینیمال‌های طنز است که می‌توان آنها را مینیمال‌های طنز سیاسی نامید.

اما کتاب «عالمی» چیست؟ مجموعه‌ای از مینیمال‌های طنز است یا کاریکلماتور؟ به نظر «تفنگ بازی» بیشتر مینیمال‌های طنز است اما کاریکلماتور نیز در آن وجود دارد. مهم‌ترین ویژگی «تفنگ بازی» این است که نویسنده در تمام مینیمال‌ها حرفی برای گفتن دارد. حرف‌هایی که در مینیمال‌ تمام نمی‌شوند و ذهن شما را درگیر مسایلی ماکسیمال می‌کند که ورای الفاظ نهفته است. مینیمال‌ و شرح آن درست مثل شرح سبک نثر فنی است. یعنی با تعداد اندک لفظ و بسامد زیاد معنا مواجه هستیم، پس مینیمالی که در خودش تمام بشود مینیمالی بی‌مایه است.
«تفنگ بازی» از سه بخش تشکیل شده است. البته با مطالعه‌ی کتاب نشانی از بخش‌بندی دیده نمی‌شود ولی با مطالعه‌ی آن متوجه می‌شویم که کتاب خواسته یا ناخواسته به سه بخش تقسیم شده است. یک بخش از صفحه‌ی یک تا هشتاد که در برگیرنده‌ی موضوعات گوناگون است که البته مطالب با موضوع روابط فردی و اجتماعی بیشتر به چشم می‌خورد.
بخش دوم که از صفحه‌ی ۸۱ شروع می‌شود تا ۱۱۵و بخشی است که عالمی در آن جهانی جوجه‌ای را ترسیم کرده است و با جوجه‌ها و درباره‌ی جوجه‌ها حرف می‌زند.
بخش سوم هم از ۱۱۷ است تا پایان کتاب که بخشی است مربوط به ژنرال‌ها با حال و هوای تفنگ و تفنگ‌بازی و البته ضدجنگ.