هنر

نام کتاب : انار و گل سرخ

نویسنده : آریانا باندی

مترجم : سام قریبیان

چاپ : اول

قطع : رحلی

سال چاپ : 1396

تعداد صفحه : 224

قیمت : 1,000,000 ریال

 

کتاب آشپزی «انار و گل سرخ» نوشته آریانا باندی، نویسنده ایرانی - آمریکایی، به ترجمه سام قریبیان به جامه زبان پارسی درآمده است.

ایران دارای سابقه آشپزی بسیار طولانی است و یکی از معدود مکتب‌های مستقل آشپزی جهان را دارد.

برای این که قومی بتوانند آشپزی کنند اول باید در جایی ساکن باشند. در منطقه غرب آسیا تنها کشور دارای تمدن باستانی، ایران است. باقی منطقه همواره در دست اقوام بیابانگرد و ایلات و عشایر و دسته‌جات کوچ کننده بوده است و بنابراین در موقعیتی نبوده‌اند که آشپزخانه‌ای برپا کنند و سلیقه‌ای برای پخت غذا به کار گیرند. همچنین بدون زنجیره مرتب و منظم تامین مواد غذایی داشتن مکتب آشپزی غیرممکن است. پدران ما که اولین شهرهای این منطقه را تاسیس کرده‌‌‌اند به این دلیل موفق بوده‌اند که این مهم‌ترین امر برای بقای شهرها یعنی نحوه تامین و توزیع مواد خوراکی، را با موفقیت برقرار و مدیریت کرده‌اند. درنتیجه ریشه تمام مکتب‌های آشپزی غرب آسیا، ایران است.

کتاب آشپزی «انار و گل سرخ» نوشته آریانا باندی، نویسنده ایرانی-آمریکایی درباره این مکتب آشپزی و نسخه‌ها و دستورهای آشپزی آن است. در این زمینه قبلا هم کتاب‌هایی در زبان فارسی موجود بوده و هست. تفاوت این کتاب اما با سایر کتاب‌های این حوزه در آن است که در این کتاب اولا فقط به غذاهای ایرانی ‌پرداخته شده است و به عبارت دیگر غذاهای کتاب دارای ملیت هستند و در آن هیچ نسخه غذایی غیرایرانی یافت نمی‌شود. و ثانیا آن که دستورهای آشپزی به صورت خشک و خالی ذکر نشده‌اند و هر یک شرحی و داستانی و مقاله‌ای جذاب دارند. در این کتاب شیوه طبخ غذاهای مختلف، از قلیه ماهی جنوب تا باقلا قاتوق شمال آموزش داده شده است.

آریانا باندی بیشتر به دلیل حضور در برنامه «آشپزخانه ایرانی آریانا» شناخته می‌شود. او برای دو کتاب خود برنده جایزه شده و برای کار تزئین غذای خود در نشریات برجسته و برنامه‌های تلویزیونی حضور داشته است. وی به همراه همسر و پسرش در سان فرانسیسکو و دوبی زندگی می‌کند.