هنر

نام کتاب : ایوان مخوف و رزمناو پوتمکین

نویسنده : سرگئی آیزنشتین

چاپ : اول

قطع : رقعی

سال چاپ : 1396

تعداد صفحه : 294

قیمت : 230,000 ریال

 

سرگئی آیزنشتین یکی از بزرگترین فیلم‌ساز‌های کشور شوروی سابق است. او صاحب نظریه‌های سینمایی‌ای بود که با مطرح کردن و به کار گرفتن‌شان در سینما آن را به خوبی معرفی کرد. این نظریه‌ها هنوز هم به شدت معتبرند. او براساس این نظریه‌ها داستان‌ها و وقایع تاریخی چندی را به فیلم برگرداند. این فیلم‌ها صرف‌نظر از محتوای آن‌ها به لحاظ شکل و فرم و نحوه پرداخت همیشه مرجع فیلم‌سازان خواهند بود.
اما محتوای فیلم‌ها و داستان‌‌های بعضی‌شان قدرتمندان مستبد آن روزگار را خوش نیامد و بنابراین برخی از کارهایش را بدبینی مقامات و صاحب‌نظران رسمی کمونیست دچار دستکاری و حذف و سانسور قرار گرفت زیرا با داستانی که می‌خواستند به طور رسمی و بر اساس نظریه کمونیستی برای تاریخ بسازند جور در نمی‌آمد.
در این کتاب معرفی‌ها و نقدها فیلم‌ها و از آن مهمتر سناریویی که فیلم‌ها بر اساس آن ساخته شده است را به ترجمه قاسم صنعوی خواهیم داشت. این کتابی‌ است که هر کسی دست اندر کار سینما باشد اعم از کارگردان و سناریونویس و افراد دیگر این صنعت و همچنین دانش‌آموختگان سینما اعم از استادان و فارغ‌التحصیلان و دانشجویان این رشته به آن نیاز دارند و باید جایی در کتاب‌های مرجع آن‌ها اشغال کند.