سخنی درباره کتاب

آنک نام گل

 

 

 

 

اومبرتو اكو سال 1932 در شهر آلساندریا واقع در ناحیه‌ی پیمونه‌ی ایتالیا به‌دنیا آمد. در طول جنگ جهانی دوم اومبرتو و مادرش جیووانا در دهكده‌ی كوچكی در كوه‌های پیمونته زندگی می‌كردند. اكو پس از جنگ برای خواندن فلسفه‌ی قرون‌ وسطی و ادبیات وارد دانشگاه بولونیا شد و در سال 1954 مدرك لیسانس خود را دریافت كرد و در همان سال پس از یك بحران مذهبی از كلیسای كاتولیك برید.


او در سال 1956 با بسط دادن تز دكترایش اولین كتاب خود را با نام «مسائل اخلاقی سن توماس» منتشر كرد. در سال 1961 در دانشگاه‌های تورینو و میلان و فلورانس و بولونیا به تدریس فلسفه و نشانه‌شناسی پرداخت. انتشار «اثر گشوده»، كتابی با موضوع هنر مدرن در سال 1962، موجب شهرت او شد.


جز «آنك نام گل»، رمان‌های «آونگ فوكو»، «جزیره‌ی روز قبل»، «بائودولینو»، «شعله‌ی اسرارآمیز ملكه لوآنا» و «گورستان پراگ» و همچنین كتاب‌ها و مقالات متعددی در زمینه‌ی مسائل نظری ادبیات و نشانه‌شناسی از او منتشر شده است.


«آنك نام گل» اولین رمان اومبرتو اكو است. اسم كتاب برگرفته از شعری به زبان لاتین است: «آنك گل به نام پیشینش ماندگار است و ما را جز نامی چند چیزی به‌دست نیست.» داستان در سال 1327 میلادی اتفاق می‌افتد. برخی از اعضای فرقه‌ی قدیس فرانسیس در یكی از صومعه‌های ثروتمند ایتالیا متهم به بدعت و ارتداد شده‌اند و برادر ویلیام اهل باسكرویل، كشیشی انگلیسی برای اعلام مواضع امپراطور لوئی باواریایی در منازعه بین پاپ و فرقه به آن‌جا اعزام شده است. مأموریت برادر ویلیام ناگهان تحت‌الشعاع رشته‌ای از جنایات عجیب‌و‌غریب قرار می‌گیرد و او با سوابق و تجاربی كه در دستگاه تفتیش كلیسا اندوخته، مثل یك كارآگاه دست به‌كار می‌شود. ابزارهای او در این تحقیقات عبارت‌اند از: منطق ارسطو، الهیات توماس آكویناس و شناخت تجربی راجر بیكن كه طنزی شیطنت‌آمیز و نوعی كنجكاوی بی‌امان آن را صیقل داده و بُرنده كرده است. ویلیام به گردآوری شواهد و رمزگشایی نمادهای سری و نسخِ خطی پُررمزوراز مشغول می‌شود و در دل هزارتوی خوف‌انگیز صومعه كندوكاو می‌كند، صومعه‌ای كه جالب‌ترین حوادث شب‌ها در آن اتفاق می‌افتد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اومبرتو اکو / رضا علیزاده
پالتویی / چاپ اول / 1394 / 860 ص