رحمن قهرمان‌پور

رحمن قهرمان‌پور نویسنده، مترجم و کارشناس علوم سیاسی متولد دی ماه 1354 در بناب است. او فارغ‌التحصیل دکترای جامعه‌شناسی سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی است. پایان‌نامه دکتری او با راهنمایی دکتر محمدرضا تاجیک (به عنوان استاد راهنما) با عنوان هویت و سیاست خارجی در خاورمیانه پیشتر از سوی نشر روزنه ذیل عنوان هویت و سیاست خارجی در ایران و خاورمیانه چاپ شده است.
قهرمان‌پور از سال 81 تا 84 در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری کار می‌کرد و سپس به عنوان مدیر گروه خلع سلاح مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‌کرد. در این سال‌ها او همچنین سردبیری ماهنامه همشهری دیپلماتیک را بر عهده داشت.
رحمان قهرمان‌پور در سال‌های اخیر در کنار ترجمه و تالیف آثار متعددی در حوزه علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و جامعه‌شناسی، مقالات زیادی در زمینه انتخابات، دموکراسی و سیاست خارجی با تمرکز بر خاورمیانه منتشر کرده است.
مهم‌ترین آثار علمی او عبارتند از:
ترجمه نظم و زوال سیاسی، اثر بزرگ فوکویاما فیلسوف شناخته شده آمریکایی. چاپ پنجم این کتاب از طریق سایت نشر روزنه قابل دسترس است. از دیگر آثار فرانسیس فوکویاما که توسط او ترجمه شده‌اند می‌توان به هویت و لیبرالیسم و ناراضیانش نام برد.
افزون بر این ترجمه کتاب‌های “دموکراسی گفتگویی در جوامع چند قومیتی” نوشته ایان او فلین استاد سرشناس علوم سیاسی در دانشگاه نیوکاسل، نیز در کارنامه او دیده می شود. او اخیرا کتاب اولویت دموکراسی جک نایت و جیمز جانسون دو استاد دانشگاه کارولینای شمالی را در نوبت چاپ دارد.
رحمن قهرمان‌پور در ترجمه‌های خود همیشه تلاش کرده است ضمن حفظ شالوده اصلی اثر و پیام آن، ترجمه‌ای روان و خوانا در اختیار تمامی مخاطبان فارغ از میزان تسلط‌شان به مسائل ارائه دهد. می‌توان اذعان کرد که این خصیصه آثار او ناشی از تسلط وی به مسائلی از این دست و کارشناسان فعال در این حوزه می‌باشد.

نمایش دادن همه 4 نتیجه