مطالب

انتشار کتاب گرامافون از صادق زیباکلام

کتاب گرامافون از صادق زیباکلام

کتاب «گرامافون» آخرین اثر صادق زیباکلام، استاد تمام علوم سیاسی دانشگاه تهران است. این کتاب شرحی است بر زندگی پریوش سطوتی همسر زنده‌یاد دکتر حسین فاطمی، وزیر امور خارجه دولت مصدق، که پس از کودتای ۲۸ مرداد دستگیر و اعدام شد. پریوش سطوتی ۲۰ سال پس از اعدام دکتر فاطمی ایران را برای همیشه به مقصد آمریکا ترک کرد.

زیباکلام درباره اینکه چرا نام این کتاب را «گرامافون» گذاشته است می‌نویسد: «دکتر مصدق یک دستگاه گرامافون بعنوان کادوی ازدوج به دکتر فاطمی و همسرشان هدیه می‌دهند که خانم فاطمی آن را بمن دادند و نام کتاب از آن گرفته شده».

نشر روزنه نسخه نهایی این کتاب را ۵ ماه پیش برای دریافت مجوز انتشار در اختیار وزارت ارشاد قرار داده بود. با اینحال روز گذشته (سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱) صادق زیباکلام در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی نسبت به تعلل وزارت ارشاد در صدور مجوز برای این کتاب پستی اعتراضی منتشر کرد. محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پستی دیگر اعلام کرد که مجوز این کتاب به زودی صادر خواهد شد. جالب اینجاست که صادق زیباکلام و اسماعیلی هر دو از اساتید دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هستند و دفاترشان در فاصله کمی نسبت به یکدیگر قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *