مطالب

تام بامبادیل کیست

تام بامبادیل

تام بامبادیل یکی از شخصیت‌های مرموز مجموعه داستان‌های ارباب حلقه‌ها از جی. آر. آر. تالکین است. هر چند تالکین استاد خلق سرزمین‌ها و زبان‌های خیالی است، اما او استاد خلق معماهای هوشمندانه و زیبا نیز هست. تام بامبادیل یکی از این معماهای جذاب است. سالها پیش تالکین شخصاً در یکی از نامه هایش (نامه شماره ۱۴۴) نوشته: «…بلکه باید در یک دوره‌ی اسطوره‌ای نیز معماهایی وجود داشته باشد، که همیشه این گونه است. تام بامبادیل یکی از این معماهاست…».

کاراکتر تام بامبادیل

کاراکتر بامبادیل شخصیتی کلیدی ولی درعین حال بسیار مرموز است، او ساکن جنگل قدیمی است و در قلمروی خود قدرت‌های بی‌نظیری دارد. او همچنین با اینکه شخصیتی خیرخواه و نیک‌اندیش است اما هیچ نشان های از واکنش و ایستادگی در برابر اربابان تاریکی از خود نشان نمی‌دهد. )گفته می‌شود زمانی که ارباب تاریکی به جهان آردا آمد تام از قبل آ‌نجا بوده( درباره‌ی او روایت‌های مختلفی وجود دارد، گویا تام که نه انسان است، نه اِلف، نه جادوگر، نه هابیت، نه دورف و نه هیچ نژاد شناخته‌ شده‌ی دیگری؛ تنها موجودی است که حلقه‌ی یگانه بر او کوچکترین اثری ندارد و این یکی از نشانه‌های خِرد، دانش بالا و قدرت بی‌همتای تام است. به روایتی او ارباب خودش است! و عده‌ای حتی او را روح جهان آردا می‌دانند. شخصیتی استثنایی که هیچ‌گاه به درستی و کامل معرفی نشد و شاید کتاب «ماجراهای تام بامبادیل » تنها مرجع برای شفاف‌تر شدن ابهامات درباره‌ی این کاراکتر مرموز باشد.

فرودو و دیگر هابیت‌ها وقتی در جنگل کهن (همانجایی که انت‌ها زندگی می‌کنند) با تام بامبادیل برخورد می‌کنند، خیلی زود متوجه متفاوت بودن او می‌شوند. تام تنها کسی است که می‌تواند فرودو را در هنگامی که حلقه را در انگشت خود فرو کرده و نامرئی می‌شود ببیند. از آن سو او تنها کسی است که هنگام دست کردن حلقه نامرئی نمی‌شود.

چرا تام بامبادیل در سه‌‌گانه ارباب حلقه‌ها نبود؟

پیتر جکسون کارگردان مشهور سینما و خالق سه‌گانه‌های معروف ارباب حلقه‌ها و هابیت می‌گوید که دلیل به حذف بامبادیل از این فیلم سینمایی شخصیت مرموز او بوده است چرا که هر کس نگاه متفاوتی نسبت به این شخصیت دارد. برخی او را همانطور که گفته شد روح جهان آردا می‌دانند و برخی دیگر او را شخصیتی می‌دانند که پیشتر در خدمت تاریکی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *