اخبار

نشست نقد و بررسی کتاب ایران کجاست ایرانی کیست

نشست نقد و بررسی کتاب ایران کجاست و ایرانی کیست از سید محمدرضا بهشتی

نشست نقد و بررسی کتاب ایران کجاست، ایرانی کیست با حضور مولف دکتر سیدمحمد بهشتی و دکتر محمدحسین پاپلی در روز چهارشنبه ۳۰ آذر ساعت ۱۰ صبح در محل دائمی نمایشگاه کتاب اطلاعات برگزار می‌شود.
کتاب ایران کجاست ایرانی کیست تازه‌ترین اثر سیدمحمد بهشتی (شیرازی) استاد دانشگاه، معمار و مورخ ایرانی با همراهی الناز نجفی و بهنام ابوترابیان است. نویسندگان تلاش کرده اند در این اثر نویسندگان تلاش می کنند به سوالاتی حیاتی درباره ایران و هویت ایرانی بپردازند. سوالاتی همچون ایران اصیل و قدیم است یا جدید و اعتباری؟ در جهان جایی مهم است یا اهمیت چندانی ندارد؟ ایرانی چه؛ شایسته تفاخر است یا مجموعه‌ای از صفات مذموم؟ چرا تلاش یک سده‌ای برای رفع نواقص ایران و کاستی‌های ایرانیان بی‌نتیجه مانده؟

پنداری حیات جوامع بیش از اراده و آموخته‌های یکایک آحاد آن، زیرنقشی است که هرگونه دریافت ما از جهان و تصرف ما در جهان را هدایت می‌کند. مجموعه «ایران کجاست؟ ایرانی کیست؟» کوششی است برای تبیین این زیرنقش. بدین منظور در جلد نخست طرح منظری فرهنگی را ریختیم که امکان شناخت و مقایسه حوزه‌های فرهنگی جهان را فراهم کند. در جلد دوم از همین منظر کجایی ایران و کیستی ایرانیان را وارسی خواهیم کرد. در جلد سوم به بحران‌های گریبانگیر ایران و نقش بالقوه ایران در آینده جهان خواهیم پرداخت. این مجموعه کوششی است برای قرار گرفتن در مسیر پاسخ به دو پرسش «ایران کجاست؟» و «ایرانی کیست؟» و نه مدعی یافتن آن.

نشست نقد و بررسی کتاب ایران کجاست ایرانی کیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *